Homeostaza

tel.: 506 102 855         e-mail: biuro@refleksjologia-zywiec.pl

 •  

   

       REFLEKSOLOGIA

       STÓP

   

       

O Refleksologii

Działalność firmy Homeostaza polega na prowadzeniu zabiegów refleksologii, tj, rozpowszechnianiu i stosowaniu tej unikalnej metody „chodzenia” kciukiem i palcami po refleksach znajdujących się w stopach, mających bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami oraz częściami ciała człowieka. Dzięki stosowaniu w praktyce metod Eunice Ingham, refloksologia obniża stresy i napięcia, usprawnia krążenie krwi i odblokowuje zatory w organizmie będące przyczyną wielu dolegliwości. Reflksologia wycisza i usprawnia pracę systemu nerwowego, likwiduje bóle oraz w naturalny sposób przywraca biologiczny balans całego organizmu. Pomaga w walce z urazami, schorzeniami jak i pozostałymi dolegliwościami.

 

Jest to dziedzina stosunkowo młoda na Polskim rynku. Rozwijana od lat 30 ubiegłego wieku w USA w wyniku czego w 1973 powołany został Międzynarodowy Instytut Refleksologii, którego jestem członkiem. Stosowana w krajach zachodnich wolno wkracza i zyskuje popularność również u nas (ujęta w klasyfikacji zawodów i specjalności w rozporządzeniu MPiPS z 7 sierpnia 2014). W Europie i w świecie refleksologia rozwija się bardzo dynamicznie. Z zabiegów można skorzystać w coraz większej ilości gabinetów kosmetycznych. W wielu krajach jako terapia jest przyjmowana do praktycznego stosowania z pełnym poparciem świata medycznego. Refleksolodzy są zatrudniani w szpitalach i ośrodkach leczniczych jako w pełni wykorzystani terapeuci.

 

Swoje usługi kieruję do szerokiego grona osób poszukujących lepszego zdrowia drogą naturalną. Dzięki skutecznemu obniżaniu napięć i stresów oraz poprawie cyrkulacji krwi, zabiegami chcę zainteresować osoby nerwowe, z problemami sercowymi bądź ciśnieniem. Stres porównać można do opaski zaciskającej nasz system, który może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Dzięki zabiegom zastoje powstające w organizmie zostają usunięte, przeszkody w swobodnym obiegu cyrkulacji w systemach limfatycznych i krwiobiegu zostają wyeliminowane i doprowadzone do normy.

 

Ważnym elementem jest fakt, że aby przyjść na ten zabieg nie trzeba mieć konkretnej dolegliwości. Tego typu gabinety chętnie odwiedzają osoby chcące się zrelaksować, poszukujące niestandardowych metod utrzymania siebie w doskonałym zdrowiu jak również chcące zapobiec dolegliwościom w przyszłości. Korzystając z zabiegów można sobie pomóc na różne sposoby: panie pozbywają się wieczornych bólów stóp po całodziennym chodzeniu na wysokich obcasach, sportowcom przestaje „przeskakiwać” w kolanie itp. Podczas sesji można się wyciszyć a jednocześnie nabrać energii na kolejne dni, poprawić samopoczucie poprzez odprężenie i poprawę funkcjonowania organizmu.

 

Często, głównie pacjentki, po skorzystaniu z zabiegu relaksacyjnego zauważają dodatkowe korzystne zmiany jak m.in zanikanie nabrzmiałych kostek stóp dzięki odsączeniu zbędnej limfy w tym rejonie co powoduje np. swobodę w założeniu ulubionego obuwia. Dzięki pracy na różnego rodzaju odgniatach i ich eliminowaniu, stopa staje się bardziej estetyczna. W swojej praktyce miałem również poważniejsze przypadki wpływające na estetykę oraz, jak wnioskowałem z rozmowy, ogólne funkcjonowanie pacjenta wynikające z deformacji stopy tj. haluksy a nawet ostrogi, które wyraźnie się zmniejszały a nawet zanikały po ich rozpracowaniu.

 

Jako że sam jestem sportowcem (biegam półmaratony) chciałbym dotrzeć do osób aktywnych, zmagających się z kontuzjami jak również dzięki zabiegom refleksologii podnosić wydolność ich organizmów. Często stopa pacjenta podczas pierwszego zabiegu jest blada, usztywniona i lodowata, ale dzięki refleksologii stopa staje się dokrwiona (rumieni się), elastyczna, rozgrzana i bardziej czuła (są przypadki że osobom powracają na stopach łaskotki, które kojarzą z okresem dzieciństwa ) w związku z czym, dodatkowo chciałbym zabiegami zainteresować piłkarzy, którzy trenując całe ciało często samej stopie - swojemu podstawowemu narzędziu - poświęcają o wiele mniej uwagi.

  

Podczas swojej praktyki zauważyłem sporą grupę osób, które poszukiwały sposobu dającego możliwość uniknięcia chirurgicznego „skalpela”, ponieważ dzięki refleksologii można popracować nad pozbyciem się m.in. cysty, kamieni nerkowych, uratować kolano przed zabiegiem artroskopii itp.

 

Dzięki zabiegom można wyeliminować bądź zredukować bóle pleców, karku, kończyn itp. oraz wspomóc kręgosłup. Refleksologia jest skuteczną metodą przy problemach z przemianą materii ( niestrawność, zaparcia, wzdęcia ), jak również dolegliwościami „kobiecymi”.

 

Szacuje się, że po pełnym zabiegu refleksologii trwającym ok. 1 godziny organizm zachowuje się jak po przebiegnięciu 10-15 km. Dlatego zabiegami interesują się osoby czasowo bądź na stałe przykute do łóżka/fotela. W tym względzie, oprócz osób mających czasowe bądź stałe problemy z chodzeniem, widzę dużą szansę m.in dla sportowców-rekonwalenscentów mających przymusową przerwę w treningach dająć im w dalszej perspektywie lepsze możliwości wejścia w rytm treningowo-meczowy.

 

W tym miejscu chciałbym podkreślić że refleksolog nie wchodzi w kompetencje lekarzy tj. pod żadnym pozorem nie może diagnozować choroby, przepisywać leków bądź weryfikować leki już przepisane. Przy niepokojących objawach sugeruję klientowi udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Z dotychczasowej praktyki jednak zauważyłem, że sporą część klientów stanowią osoby zniechęcone tradycyjnymi sposobami leczenia lub wysyłane na operację w sytuacjach, gdzie jeszcze chcą dać szansę metodom nieinwazyjnym. Refleksologia jest bezpieczna i jednocześnie może okazać się nieprawdopodobnie efektywna, w wypadkach gdzie inne metody nie dały rezultatów. Podkreślić należy, że Refleksologia nie jest środkiem uniwersalnym, ale dodatkiem do medycyny stosowanej i jako dodatek musi być traktowana.

 

Stopa ludzka zawiera zakończenia przeszło 7200 nerwów i to wyjaśnia nam dlaczego czujemy się znacznie lepiej po zastosowaniu refleksologii. Stopy, zakończenie całego ciała, są najdalej oddalone od serca, dlatego krew i płyny limfatyczne potrzebują swobodnie się przemieszczać, pokonując siłę przyciągania nie dopuszczając do odkładania się cięższych składników, zachowując swoją płynność. By utrzymać ciało w równowadze konieczne jest zasilanie bodźców systemu nerwowego, krążenia krwi, gruczołów. Dzięki zabiegom przepracowane i niewydolne gruczoły i części ciała zostają przywrócone do równowagi.

 

Ludzkie ciało to doskonale zbalansowana i współpracująca maszyneria, gdzie wszystko pracuje dla dobra całości. Zdrowe ludzkie ciało to części pracujące w doskonałym porządku, z zachowaniem równowagi przez system gruczołów, narządów i przemian chemicznych. Doskonale zbalansowaną pracę organizmu nazywamy właśnie HOMEOSTASIS. Każdy, nawet najmniejszy element pracuje dla dobra całości, dlatego żaden z nich nie może być pominięty podczas zabiegu. Pracujemy na całych stopach, w których mieszczą się refleksy całego organizmu. Po zabiegu obejmującym pracę na całych stopach wracamy i dodatkowo rozpracowujemy refleksy organów lub systemów wymagających większej uwagi.

 

Refleksologia nigdy nie doprowadza do przedawkowania tj. jeżeli doprowadzimy dany system lub organ do stanu normalnego - nie możemy doprowadzić go do stanu „ponadfunkcjonowania”. Jedynymi ubocznymi objawami wynikłymi „z przepracowania” mogą być drobne objawy, jak przeczyszczenie lub objawy kataru występujące najczęściej po pierwszym zabiegu, będące oznaką oczyszczania się organizmu i rozpoczęcia powrotu do utraconej równowagi, jeżeli taka sytuacja nastąpiła.

 

Po dowiedzeniu się o refleksologii i wręcz niewytłumaczalnych przypadkach powrotu ludzi do pełni zdrowia dzięki jej stosowaniu (czasami jako samoistnej terapii, czasami w połączeniu ze zmianą diety, uprawianiu sportu bądź innej terapii), zagłębiłem się w tę dziedzinę i po latach stosowania jej w wąskim gronie przyjaciół i znajomych, ukończeniu kursów, przyszedł czas na dotarcie z refleksologią do każdej zainteresowanej osoby.